Boşanma Davası Nasıl Açılır ? Soru Ve Cevapları

Boşanma Avukatı olarak, müvekkillerimize en iyi hukuki danışmanlık hizmetini sunmak amacıyla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Müvekkillerimizin başta “Boşanma Davası nasıl açılır ?” gibi bir çok sorunuzun cevabını vermekteyiz ve konuyla ilgili en iyi sonucu elde etmeyi hedeflemekteyiz. Boşanma Nedir ? Türk Medeni Kanuna göre, boşanma evlilik birliğinin yasal olarak sona erdirilmesidir. Evli çiftlerin talebi sonrası mahkeme kararıyla […]
Continue Reading

Boşanma Avukatı olarak, müvekkillerimize en iyi hukuki danışmanlık hizmetini sunmak amacıyla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Müvekkillerimizin başta “Boşanma Davası nasıl açılır ?” gibi bir çok sorunuzun cevabını vermekteyiz ve konuyla ilgili en iyi sonucu elde etmeyi hedeflemekteyiz.

pendik boşanam avukatı, tuzla boşanma avukatı
Boşanma Avukatı

Boşanma Nedir ?

Türk Medeni Kanuna göre, boşanma evlilik birliğinin yasal olarak sona erdirilmesidir. Evli çiftlerin talebi sonrası mahkeme kararıyla gerçekleştirilmektedir. Bu talep, evlilik birliği açısından bir sorunu çözmek amacıyla yapılmaktadır. Boşanma kararı, evlilik birliğinin yasal olarak sona erdirilmesini ve eşler arasındaki hukuki ilişkinin sona erdirilmesini öngören bir karardır. Bu süreç, Türk Medeni Kanunu‘na göre düzenlenmiştir.


Boşanma Davası için Boşanma Avukatına başvurmalı mıyım ?

Çiftlerin Boşanma davası için avukat yardımından faydalanmaları boşanma sürecini daha kolay ve anlaşmalı bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olacaktır. Boşanma süreci sırasında, boşanma avukatınız size danışmanlık yapacak ve tüm işlemler için size yol gösterecektir. Ayrıca, boşanma avukatınız size evlilik birliğinin sona erdirilmesine ilişkin yasal haklarınızı ve yükümlülüklerinizi açıklayacak ve sizin yararınıza en uygun çözümleri önerecektir. Boşanma davasında, boşanma avukatınız yardımıyla süreç daha kolay ve anlaşmalı bir şekilde gerçekleşmesini sağlarsınız. Bu nedenle, boşanma davası için avukat yardımından faydalanmanız sizin için önemlidir. Boşanma avukatı olarak buradan bize ulaşarak danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


Çekişmeli boşanma nedir ?

Çekişmeli Boşanma davası  ne kadar / kaç yıl sürer ?

Tarafların birbirlerine karşı ortaya attıkları boşanma taleplerinin birbirlerine zıt olması durumunda gerçekleşen boşanma türüne çekişmeli boşanma denir. Taraflar arasında anlaşmaya varılaması, boşanma talepleri birbirlerine zıt olması gibi nedenlerden dolayı çekişmeli boşanma davası açılmaktadır.

Çekişmeli boşanma süreci, taraflar arasında anlaşmaya varılmaması nedeniyle daha uzun sürebilmektedir. Bu süreç, ilgili yargı organlarının inceleme süreci, tarafların tanıklarını dinleme ve değerlendirme süreci gibi faktörlere göre değişebilmektedir. Genel olarak, çekişmeli boşanma süreci birkaç ay veya birkaç yıl arasında değişkenlik göstermektedir.

Bu süreçte, taraflar arasında anlaşmaya varılmaması durumunda, bir boşanma avukatından danışmanlık alarak boşanma sürecine ilişkin yasal haklarınızı koruma ve yargı sürecini daha iyi anlama şansına sahip olabilirsiniz. Özellikle Pendik, Kartal, Tuzla, Maltepe, Kurtköy, Kadıköy başta olmak üzere İstanbul ilinde ikamet ediyorsanız, Boşanma Avukatı aracılığıyla da danışmanlık alarak süreci daha iyi anlar ve yasal haklarınızı koruma şansına sahip olabilirsiniz.


Boşanma Davasın da  çocukların velayet kararı ?

Mal varlığının paylaşımı nasıl yapılmaktadır ?

Boşanma avukatı, çiftlerin çocuk bakımı ve mal varlığının paylaşımı konusunda bir anlaşmaya varmaya çalışır, ancak anlaşma olmaz ise hakim tarafından mahkeme kararı ile karara bağlanır. Boşanma Avukatı, çocuk bakımı ve mal varlığının paylaşımı konusunda size yardımcı olur. Dilekçe/protokol hazırlanırken bu konuların dikkate edilmesini sağlar.

Anne ve baba evli değil ise, velayet anneye aittir. Anne ve baba evli olduğu sürece ortak velayet olarak kabul edilmektedir. Evli oldukları halde, anne ve baba birlikte yaşamıyorsa velayet hakim tarafından geçici olarak eşlerden birine verilmektedir. Eğer eşlerden biri ölmüşse, sağ anne veya baba velayeti alır. Mahkemenin çocukların velayeti konusunda değerlendirme yapmasını sağlayan önemli kıstaslardan birisi de boşanmaya konu olan nedenlerde kusurlu olan tarafların belirlenmesidir. Velayet konusunda sadece çocukların yaşları dikkate alınmıyor. Anne ve babanın toplumsal ve sosyal yaşantılarına da bakılarak bu konuda kararlar verilmektedir.

Boşanma davalarında, çocuk bakımı ve mal varlığının paylaşımı, çiftlerin gelecekteki finansal durumları gibi konular önemli konular olduğu için, bu konuların doğru bir şekilde ele alınması önemlidir. Boşanma Avukatı olarak, bu konularda size en uygun çözümleri önermek için çalışacağız ve boşanma dilekçesi/protokolü hazırlanırken bu konuların dikkate alınmasını sağlayacaktır.


Hemen Boşanmak İstiyorum. Tek celsede boşanmak mümkün müdür ?

Evet, hemen boşanmak mümkündür. Ancak, boşanma davası bir süreçtir ve bu süreçte çeşitli adımlar ve koşullar yerine getirilmelidir. Boşanma davası açılması için, eşlerden biri boşanma talebinde bulunmalıdır. Ancak diğer eş tarafından kabul edilmesi ya da reddedilmesi durumları olabilmektedir. Çekişmeli boşanma, eşler arasında anlaşmazlık nedeniyle boşanma davası açılması durumudur. Bu tür bir boşanma süreci daha uzun sürebilmektedir ve eşler arasında çeşitli anlaşmazlıkların çözülmesi gerekir. Çiftler her konuda anlaşır ise tek celsede anlaşmalı boşanma ile hemen boşanabilirler. 

Ancak, bu süreçte bir boşanma avukatından danışmanlık hizmeti alarak boşanma davasının yapılış şeklinin doğru bir şekilde takip edilmesi önemlidir. Boşanma avukatı, eşler arasındaki anlaşmalı boşanma sürecinde eşlerin haklarını korur. Boşanma davasının tek celse olarak gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Bu nedenle, anlaşmalı bir boşanma sürecinde avukatlık hizmeti için iletişim numaramızdan bizi arayabilirsiniz. 

Aile Hukuku
Aile Hukuku

Boşanma davası ile birlikte, nafaka talebinde bulunabilir miyim?

Nafaka türleri nelerdir ?

Boşanma davası sırasında eşlerden biri, nafaka talebinde bulunabilmektedir. Boşanma sonrasında kendisine ve çocuklarına mali yardım talep edebilmektedir. Nafaka, boşanma sonrasında eşlerden biri tarafından diğerine ödenen para miktarıdır.

Süresiz / Yoksulluk nafakası

Süresiz nafaka halk arasında bilinen adıdır. Boşanma sonrasında eşlerden biri tarafından diğerine ödenen para miktarıdır ve genellikle eşlerin boşanma tarihinden itibaren ödenmektedir. Bu nafaka türü, diğer eşin boşanma sonrasında yoksulluğa düşecek olması durumunda verilmektedir. Bu nafanın alınması için belli şartların sağlanıyor olması gerekir. 

İştirak nafakası

Boşanma sonrasında eşlerden biri tarafından diğerine ödenen para miktarıdır. Genellikle eşlerin boşanma tarihinden itibaren ödenmektedir. Bu nafaka türü, 4721 sayılı medeni kanunu’na göre; “Ana ve babanın bakım borcu, çocuğun ergin olmasına kadar devam eder.” Buna göre ana ve baba; boşanmış, ayrılmış olsa bile çocuk ergin oluncaya kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler. İştirak nafakası, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren ödenen bir nafaka türüdür. 

Tedbir Nafakası

Boşanma davası sürerken de çocuğun bakım, eğitim ve sağlık vb. giderleri oluşacaktır. Bu durumda hâkim boşanma kesinleşmeden bu giderlerin karşılanması için tedbir nafakasına hükmedebilir. Kısacası, boşanma davası kesinleştikten sonra çocuğun bakım ve giderlerinin karşılanması amacıyla hükmedilebilecek nafaka, iştirak nafakasıdır. Boşanma davası sürerken hükmedilecek nafaka tedbir nafakasıdır.

Anlaşmalı Boşanma Nedir ?

Anlaşmalı boşanma, eşler arasında boşanmayı konu alan bir anlaşma yolu olarak tanımlanır. Bu yöntemle, eşler arasında anlaşma sağlandığında hızlı bir şekilde boşanma işlemleri tamamlanabilmektedir. Anlaşmalı boşanma, eşler arasında uzlaşma sağlanmasını hedefleyen bir yöntemdir ve boşanma sürecini hızlandırmayı amaçlar. Bu boşanma davası tek celsede bitmektedir. Anlaşmalı boşanma işlemlerine ilişkin olarak, anlaşmalı boşanma dilekçesi ve anlaşmalı boşanma protokolü gibi belgelerin düzenlenmesi gerekmektedir. Pendik Boşanma Avukatı olarak, bu belgelerin düzenlenmesinde yardımcı olmak için hukuki danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Süreci ve Şartları
Anlaşmalı Boşanma Süreci

Anlaşmalı boşanma davası süreci nasıl işler ?

Boşanma Avukatı, tarafların tüm koşullarda anlaşmasından sonra anlaşmalı boşanma protokolü düzenler. Bu protokol, tarafların boşanma süreci sırasında birbirlerine karşı olan tüm hak ve yükümlülüklerini belirleyen belgedir. Anlaşmalı boşanma protokolü, çiftlerin boşanma süreci sırasında birbirlerine karşı olan tüm hak ve yükümlülüklerini kapsar. Bu yükümlülükler arasında, mal bölüşümü, çocuk bakımı , ev bölüşümü, nafaka gibi konular yer alır.

Boşanma, Türkiye’de “Medeni Kanun” hükümlerine göre karar verilmektedir. Bu kanun, evlilik ve boşanma gibi aile hukuku ile ilgili konuları düzenler. Anlaşmazlıkları çözmek ve boşanma sonrasında eşlerin haklarını koruma amacıyla Medeni Kanun hükümlerine göre hareket edilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davası, dava dilekçesi ile birlikte mahkemeye sunulur ve dava harç masrafları da mahkeme veznesine yatırılır. Anlaşmalı boşanma davası, tarafların istediği herhangi bir adliyede açılabilmektedir. Boşanma avukatı yardımı ile de daha hızlı ve daha az stresli bir boşanma süreci sunar. Boşanma davasını açarken dikkatli olunması gerekir, çünkü anlaşmalı boşanma protokolü geçerli bir belgedir ve tarafların tüm hak ve yükümlülüklerini belirler.


Anlaşmalı Boşanma koşulları nelerdir ?

Anlaşmalı boşanma koşulları, tarafların boşanma süreci sırasında birbirlerine karşı olan tüm hak ve yükümlülüklerini kapsar. Yalnızca tek tarafın boşanma iradesinde bulunması durumunda anlaşmalı boşanma gerçekleşmez. Bu yüzden gidilmesi gereken hukuki yol çekişmeli boşanma davasıdır. Koşullar arasında, mal bölüşümü, çocuk, iştirak veya yoksulluk nafakası ödenip ödenmeyeceği gibi konular yer alabilir. Bu yüzden koşulları, tarafların boşanma süreci sırasında bir avukat desteği ile anlaşmalı boşanma protokolüne dönüştürülür. 

pendik
Anlaşmalı Boşanma Protokolü

 Anlaşmalı boşanma ile hızlı bir boşanma mümkün müdür?

Evet, anlaşmalı boşanma ile hızlı bir boşanma mümkündür. Anlaşmalı boşanma, eşlerin anlaşarak boşanma sürecini hızlandırmayı amaçlayan bir yöntemdir. Bu yöntemde, eşler arasında boşanma ile ilgili tüm konuların önceden anlaşılıp karara bağlanması ve bu kararların hakime onaylatılması söz konusudur. Bu şekilde, boşanma süreci hızlanır ve boşanma işlemleri daha hızlı tamamlanır. Ancak, anlaşmalı boşanma yöntemini kullanmak isteyen eşlerin mutlaka bir boşanma avukatından danışmanlık hizmeti almaları daha sağlıklı olur, çünkü bu yöntemde eşlerin haklarının korunması ve boşanma sürecinin yasal açıdan doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi çok önemlidir.


Anlaşmalı boşanma koşulları, Boşanma Avukatı yardımıyla taraflar arasında daha hızlı ve daha az stresli bir şekilde karara bağlanır. Bu koşulları belirlerken, tarafların boşanma süreci sırasında birbirlerine karşı olan tüm hak ve yükümlülükleri dikkate alınmalıdır. Ayrıca tarafların beklentileri doğrultusunda bir anlaşma yapılmalıdır. Hukuk ofisimizin iletişim numarasına buradan ulaşarak danışmanlık desteği alabilirsiniz.

BOŞANMA SÜRECİNİZLE İLGİLİ DESTEK ALMAK İÇİN

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

ETY Hukuk Danışmanlık

KVKK nedir ve ne anlama gelir ?

KVKK, Türk hukuk sisteminde Kişisel Verileri Koruma Kanunu olarak geçmektedir. Bu kanun, kişisel verilerin işlenmesini ve korunmasını düzenlemektedir. KVKK, insanların kişisel verilerinin işlenmesi ve korunması konusunda haklarını korumaktadır. Bu haklar, kişisel verilerinizin işlenmesine izin verme, bilgi edinme, düzeltme, silme ve aktarılması gibi haklardır. KVKK ayrıca, kişisel verilerinizin işlenmesi sırasında güvenliğinin sağlanmasını da amaçlanmıştır.

kvkk nedir

KVKK NEDİR ?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu – KVKK ne zaman yürürlüğe girdi?

KVKK, yani Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, veri sahibinin haklarını koruma amacıyla 7/4/2016 tarihinde yürürlüğe girdi. KVKK, 6698 sayılı Kanun çerçevesinde yürürlükte olan bir mevzuattır ve veri sahiplerinin haklarını koruma amacıyla Avukat KVKK Danışmanlığı hizmetlerinden de yararlanılabilir. Bu kanun ile birlikte, kişisel verilerin toplanma, işlenme, depolanma ve paylaşılma süreçlerinde daha güvenli bir ortam sağlanmaya çalışılmaktadır.

Kişisel verilerin korunması kanunu (KVKK) kimleri kapsıyor ?

Kişisel verilerin korunması kanunu, kişisel verilerini işleyen tüm kurum ve kuruluşları kapsamaktadır. Bu kapsam, özel ya da kamu sektöründe faaliyet gösteren şirketleri, kuruluşları ve kurumları da içermektedir. Bu kapsam dâhilinde, kişisel verilerinizin işlenmesi sırasında haklarınızın korunması ve güvenliği sağlanmaktadır. İkili kademe doğrulama sistemini kullanmayan belediyelere KVKK 18. maddesinden yaptırım uygulanması ile ilgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Veri koruma düzenlemeleri ve yükümlülükler nelerdir?

KVKK Hukuku alanında veri koruma düzenlemeleri ve yükümlülükler konusu önemlidir. Veri koruma kanunu olan KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kanunu), kişisel verilerin toplanması, işlenmesi ve korunmasına ilişkin düzenlemeleri içermektedir. Bu düzenlemeler, kişisel verilerin sahipliği hakkını korur ve veri sahiplerinin haklarını güvence altına alır.

KVKK hukuku kapsamında, veri sahiplerine ait kişisel verilerin toplanması, işlenmesi ve paylaşılmasına izin verilir. Bu veriler, veri sahiplerinin rızası ve onayı alınarak toplanabilir ve işlenebilir. Veri sahipliği hakkı, kişisel verile sahiplerine ait kişisel verilerin kullanımına, işlenmesine ve paylaşılmasına ilişkin haktır. Veri koruma düzenlemeleri kapsamında, kişisel verilerin toplanması, işlenmesi ve paylaşılmasına izin verilirken, bu işlemlerin yasal bir sebep ile yapılması gerekmektedir. Bu hakkı da veri koruma düzenlemeleri kapsamında belirlenmiştir. Bu hak, veri sahiplerinin kişisel verilerini kontrol etme ve işleme yetkisine sahiptir.
Bu düzenleme, kişilerin verilerinin toplanması, işlenmesi ve paylaşılmasına ilişkin yükümlülükleri belirler. KVKK Hukuku kapsamında veri koruma düzenlemeleri ve yükümlülükler, aşağıdaki gibidir:

– Kişisel verilerin toplanması: Veriler, izin alınarak ve kişinin bilgisi dahilinde toplanır. Verilerin toplanma amacı, bu verilere ilişkin kişiye açıkça bildirilmelidir.

– Verilerin işlenmesi: Veriler, toplanma amacı dışında kullanılamaz ve ancak yasal bir sebeple işlenmelidir. Bu veriler, güvenli bir şekilde saklanmalıdır ve gizlilik kurallarına uygun olarak işlenmelidir.

– Verilerin paylaşılması: Veriler, üçüncü kişilerle paylaşılmadan önce izin alınmalıdır.

KVKK Hukuku: Veri sahiplerinin hakları

KVKK hukuku çerçevesinde veri sahiplerinin hakları vardır. Bu haklar, veri sahiplerinin kişisel verilerinin işlenmesine ilişkin bilgi edinme, düzeltme, silme ve aktarılması gibi haklardır. Bu hakların kullanılması, veri sahiplerinin taleplerini yazılı olarak iletmeleri ve veri işleyen kişi ya da kurumların bu talepleri yerine getirmesiyle gerçekleşir.

KVKK Hukuku Danışmanlık Hizmetimiz

Pendik Avukat olarak, KVKK hukuku konusunda danışmanlık hizmeti vermekteyiz. KVKK hukuku kapsamında, kişisel verilerin toplanması, işlenmesi ve aktarılması gibi konulara ilişkin yasal düzenlemeler bulunmaktadır. KVKK kapsamında kişisel verilerinizin korunması ve KVKK Verbis hükümlerine uygun bir şekilde işlenmesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. ETY Hukuk Danışmanlık olarak, KVKK hukuku konusunda size danışmanlık hizmeti sunarak, kişisel verilerinizin korunmasına yönelik yasal haklarınızı korumanıza yardımcı olabiliriz.

Bu konuda iletişim sayfamızda yer alan iletişim kanallarından bizlere ulaşabilirsiniz.
BELEDİYELER ÜZERİNDEN YAPILAN EMLAK VERGİSİ/HIZLI ÖDEME VE BORÇ SORGULAMA HİZMETLERİNDE; ÜYELİK VE İKİ KADEMELİ DOĞRULAMA SİSTEMİNİ KULLANMAYAN BELEDİYELER HAKKINDA İHBAR VEYA ŞİKAYET HALİNDE KVKK’NIN 18. MADDESİ KAPSAMINDA YAPTIRIM UYGULANACAK

Kişisel Verilerin Korunması Kurulu; 21/04/2022 tarihinde Belediyelerin ödeme ve borç sorgulama hizmetleri hakkında bir ilke karar aldı. Resmi gazetede 29/04/2022 tarihinde yayımlanan ilke karar.

İlke karar; yalnızca belediyeler yönünden değil bana kalırsa borç sorgulama ve ödeme hizmeti veren kurumların alması gereken önlemler açısından da oldukça önemli.

Kararda; kişisel verilere uzaktan erişilmesi halinde 3. kişilerin kolayca ulaşamayacağı şekilde iki aşamalı sorgulama sistemi kullanılması gerekliliğine vurgu yapılarak iki kademeli sorgununun ne olduğu da örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Kişinin TC kimlik numarası ve doğum günü bilgisinin sorgulanarak erişim imkânı veren sistemler tek kademeli doğrulama olarak ifade edilmektedir. Bazı sistemler, kişinin daha önce bildirmiş olduğu telefon numarasına iletilen SMS kodu ya da eposta adresine gönderilen şifre ile erişir. Bu sistemeler iki kademeli doğrulama olarak kabul edilmektedir.

Kurul; Belediyelerin ödeme ve borç sorgulama hizmetlerinde, üyelik ve şifre ya da çift faktörlü doğrulama kullanmak sureti ile Kanunun 12 nci maddesi kapsamında gerekli teknik ve idari tedbirleri alması gerektiğini belirtmiştir. Söz konusu önlemleri almayan belediyeler hakkında iletilen şikayet/ihbarlar doğrultusunda ilgili belediye hakkında Kanunun 18 inci maddesi hükümleri çerçevesinde işlem tesis edileceğini ifade edilmiştir.

Emlak vergisi ödeme/hızlı ödeme veya borç sorgulama vb sayfalar aracılığıyla çevrimiçi olarak hizmet sunan belediyelerin en kısa süre içerisinde bu ilke karar doğrultusunda sistemlerini iki kademeli doğrulama sistemine dönüştürerek Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile uyumlu hale getirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde ilgili belediye, belediyede görev yapan memur ve diğer kamu görevlileri; disiplin hükümlerine göre yaptırımla karşı karşıya kalabilecektir.

KVKK Avukatı İletişim

“KVKK hukuku” alanında uzman olan Kvkk Avukatı olarak, müvekkillerine profesyonel danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Müvekkillerimizin sorunlarını çözmek ve yardımcı olmak için çalışıyoruz. KVKK hukukunun giderek daha karmaşık hale gelmesi nedeniyle, müvekkillerimize bu alanda profesyonel bir destek sunmanın önemini anlıyoruz ve onların yasal işlemlerinde en iyi sonucu elde etmelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.